2016 ResourceSmart Schools Awards

Last updated: 17 January 2021

On Friday 11 November 2016, The Hon. Lily D'Ambrosio MP, Minister for Energy, Environment and Climate Change announced the 2016 ResourceSmart School of the Year – Banyule Primary School.

Congratulations Banyule Primary School and well done to all the categories winners and finalists. We received over 200 entries, the highest ever making the competition strong. Thanks to all our entrants and our sponsors, it was a fun event that showcased and celebrated the best sustainability achievements Victorian schools have to offer.

The ResourceSmart Schools Awards are Victoria's largest sustainability awards program celebrating the achievements of schools and early childhood services.

All finalists were invited to the Awards event at the IMAX Theatre, Melbourne Museum, where all finalists’ sustainability stories for a beautiful planet were showcased. See the school's sustainability projects in this year's Awards booklet.

The 2016 ResourceSmart School of the Year

Banyule Primary School is the embodiment of sustainability, embedding direct action of climate change via energy efficiency, water conservation, community engagement and enhanced their local ecosystem throughout the curriculum and school community.

This school has shown leadership specifically across biodiversity, water and energy savings, waste reduction, student and wider community engagement – this is no small task for a school of 579 students.

Banyule has a ‘Whole School Sustainability Program’ with 10 teacher sustainability leaders and 24 student leaders, ensuring every single student at the school participates and learns about sustainability.

Banyule’s most significant achievements include a video to promote efficient energy use to students and energy saving ideas to the entire community. The video was created by students across all year levels.

Clean transport was a key focus this year with the whole school embracing the use of public transport, electric cars and bikes.

"" (From left) The Hon. Lily D'Ambrosio MP, Minister for Energy, Environment and Climate Change and Heather Campbell, Chair, SV. (Middle back row) Banyule Teachers. (Right) Stan Krpan, CEO, SV and Paul Geason, Managing Director, Momentum Energy. (Front row) Banyule Primary School students.

Winners and finalists

2016 ResourceSmart School of the Year

Winner: Banyule Primary School

Finalists:

  • Badger Creek Primary School
  • Truganina South Primary School
  • Warracknabeal College

Biodiversity Primary School of the Year

Winner: The Patch Primary School

Finalists:

  • Badger Creek Primary School
  • Mildura West Primary School
  • Moorabbin Primary School

Biodiversity Secondary School of the Year

Winner: Damascus College Ballarat

Finalists:

  • Braybrook College
  • St Monica's College
  • Croydon Community School, Worri Yallock Farm School Campus

Community Leadership Primary School of the Year

Winner: Moorabbin Primary School

Finalists:

  • Badger Creek Primary School
  • St Louis De Montforts Primary
  • St Joseph's Primary Crib Point

Community Leadership Secondary School of the Year

Winner: Catholic Regional College

Finalists:

  • St Josephs College (Geelong)
  • Outdoor Education School Bogong
  • Maffra Secondary College

Early Childhood Service of the Year

Winner: Goodstart Early Learning Centre, Morwell

Finalists:

  • Heathmont East Pre-school
  • Springside Kindergarten
  • Clarendon Children's Centre, South Melbourne

Energy Primary School of the Year

Winner: St Joseph's Primary School, Elsternwick

Finalists:

  • Koonwarra Village School
  • Manchester Primary School
  • Werribee Primary School

Energy Secondary School of the Year

Winner: Brentwood Secondary College

Finalists:

  • Braybrook College
  • Princes Hill Secondary College
  • St Joseph's College (Geelong)

Student-led Action Team of the Year Primary

Winner: Glengarry Primary School

Finalists:

  • Mildura West Primary School
  • St Joseph's Elsternwick
  • The Patch Primary School

Student-led Action Team of the Year Secondary

Winner: Naranga Special School

Finalists:

  • Portland Secondary College
  • Swan Hill Secondary College
  • Point Cook Secondary College

Teacher of the Year Primary School

Winner: Maree Bailey (Mentone Primary School)

Finalists:

  • Courtney Deacon (Banyule Primary School)
  • Sandra Surace (St Catherine’s Primary School, Moorabbin)
  • Heather-May Buzza (Truganina South Primary School)

Teacher of the Year Secondary School

Winner: Kate Morgan (Warracknabeal Secondary College)

Finalists:

  • Jacqui Godfrey (Ringwood Secondary College)
  • Ben Lawless (Aitken College)
  • Ben Coleman (St Monica's College, Epping)

Waste Primary School of the Year

Winner: St Kilda Primary School

Finalists:

  • Caulfield South Primary School
  • Mentone Primary School
  • St Macartans Primary School

Waste Secondary School of the Year

Winner: Warracknabeal Secondary

Finalists:

  • Lorne Aireys-Inlet P-12 College
  • Naranga Special School
  • St Josephs College, (Geelong)

Water School of the Year Primary

Winner: St Louis De Montforts Primary School

Finalists:

  • Badger Creek Primary School
  • Truganina South Primary School
  • Deer Park North Primary School

Water School of the Year Secondary

Winner: Williamstown High School

Finalists:

  • Warracknabeal Secondary
  • Ringwood Secondary College
  • Wedderburn College

ResourceSmart Schools Awards booklet 2016

A showcase of Victorian schools sustainability stories for a beautiful planet.

Want to know more? Get in touch with:

ResourceSmart Schools Awards, Sustainability Victoria
03 8626 8747
resourcesmartawards@sustainability.vic.gov.au